Realizované projekty

Kontaktní sestra

Zřízení pozice kontaktní sestry zajišťující komunikaci mezi zdravotnickým personálem a pacientem, respektive rodičem hospitalizovaného dítěte 

Člověk na této pozici by měl ulehčit, zkvalitnit a zpříjemnit pobyt v nemocnici jak samotným pacientům, tak rodičům hospitalizovaných dětí a maximálně jim pomoci s organizačními problémy, vysvětlit vše potřebné, zprostředkovat kontakt s lékaři a jinými odborníky. Měl by poskytnout pacientům / rodičům zdravotně-sociální poradenství a být jim oporou v řešení těchto nelehkých životních situacích.

Hospitalizovaným rodinám (společně s dítětem je často hospitalizován i rodič a v ideálním případě je součástí ošetřovatelského týmu) by měla kontaktní sestra poskytnout především podporu (poskytování emoční podpory, sociální opory, dostatečných informací, rad, dále rozhovory, vysvětlování či možnost „vypovídat se“, dále také naslouchání, provázení nebo advokacii).

Kontaktní sestra by neměla poskytovat odbornou ošetřovatelskou péči, ale měla by doplnit tým zdravotníků o další rozměr – starat se cíleně o psychosociální potřeby pacienta/rodiče.

Snahou a cílem NF je začlenit obor „kontaktní sestra“ do výukového modulu v rámci dalšího vzdělávání sester. A tím pak dostat tuto pozici na seznam placených úhrad zdravotními pojišťovnami.

Náš NF se chystá letos vydat 2 informativní brožury o komunikaci ve zdravotnictví, jednu pro zdravotníky, druhou pro rodiče hospitalizovaných dětí. Do každé brožury budou psát příspěvky jak rodiče hospitalizovaných dětí, tak zdravotníci, psychologové či kouč. Různé úhly pohledu, co pomáhá, co zraňuje, jaká jsou řešení, to vše formou osobních zkušeností a prožitků. Dále budou v brožuře pro rodiče uvedeny kontakty na pacientské organizace, neziskové organizace, poradenská centra apod.

V tomto roce chce náš NF rovněž navázat na loňskou konferenci, která se věnovala tématu „Komunikace mezi zdravotnickým personálem a pacienty, resp. rodiči hospitalizovaných dětí“, a sice akcí, která by byla zaměřena na komunikaci a příklady z praxe a dále by zde měl být věnován prostor otázce potřeb zdravotnického personálu a syndromu vyhoření.



Jak mohu přispět na tento projekt?